top of page

Píše se rok 2023, je mi o 9 let víc než když jsem byla těhotná s Luckou.... no je to tak, náš druhý prcek bude takový pozdější dárek ke kulatinám :) Svůj 40. Ironman si tedy ke 40. narozeninám nadělím o něco později.

 

Vlastně můžu říct, že to bude po tolika letech vše jako poprvé. Troufám si ale tvrdit, že o mnoho hezčí. Co se týče ročního období, zde jsme se opět trefili do podzimního termínu. Zda se ptáte na to, jestli se chci vrátit do závodního kolotoče, tak ANO :) Samozřejmě si, stejně jako u Lucky, nic moc nemaluji a musím počítat s tím, že to může dopadnout všelijak. Věřím ale, že svým způsobem již vím "do čeho jdu" a tak budou snad velké podzimní rodinné změny o to snažší.

A víte co? Ona to pro mě bude slušná výzva - nazvala jsem si ji pracovně trivýzva - zaprvé návrat s druhým dítětem, zadruhé návrat v pokročilejším věku :), zatřetí přece jen přibylo jiné práce a už to nebude mateřšká "jen o jednom miminku".

Týdny jsem poskládala od nejaktuálnějšího, tak prosím pokud chcete číst od začátku, sescrolujte dolů.

============================================

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

40. týden


Tento "týden" měl nakonec jen 4 dny.
Místo běhu jsem byla 2x na procházce pondělí + středa.
2x na 50min jsem sedla na 🚴 - úterý + čtvrtek.
Každý den 🏋️ ruce, jednou lehce nohy.

Suma celkem 5,5hod.

Ve čtvrtek večer už přišlo znamení, že se Lukášek chystá na svět. Bylo to nakonec docela rychlé a v pátek ve 4:05 byl mezi námi.

Když nad tím tak přemýšlím, tak těch devět měsíců neskutečně rychle uteklo.

Ani ve snu jsem si nepředstavovala, že by mohlo být i toto těhotenství nakonec tak "na pohodu". První trimestr nebyl kvůli únavě a odpoledním/večerním nevolnostem nic moc, ale dal se přežít :) Pak už jsem se cítila normálně. Ve třetím začlo dle očekávání vadit břicho, ale až do poslední chvíle jsem se de facto nemusela vzdát žádných aktivit (sport s Luckou, sport "můj", práce na zahradě, cestování...)

39.týden
Čeká mě další kontrola, vše je v pořádku akorát to vypadá, že mám v tom břiše malého 🐘😂. Občas mi přijde, že jsem více unavená, jinak nepozoruji, kromě opět o kousek většího břicha, žádné změny.

Co se týče "trénování" 🏃 fyzicky nemám potřebu ubírat, ale rozum mi velí, že přece 14-7dni před TP bych měla už konečně lehce ubrat :) Takže běhy postupně zkracuji (ale je pravda, že jdu zase 4x) na 55-50-2x45min.
Na trenažer sedám 3x a poslouchám rozhovory #breakfastwithbob @babbittville s PRO triatletkama na Havaji, takže to vždy uteče jak nic.
U posilování omezuji core i posilovnu nohou, ruce zanechávám a zaměřuji se na protahování.
Plavat jdu jednou na 45min a zařazuji i packy a piškot. Timto tréninkem v půlce týdne ukončuji na několik týdnů až měsíců plavecké tréninky. Uvidíme, kdy se zase so vody dostanu.

Suma 10hod: Plavání 45min, kolo 3hod, běh 3,5hod, posilování 2,45hod.

38.týden

Čeká mě další kontrola v porodnici, váha na začátku tohoto týdne 3100g, vše je v pořádku. K mému překvapení ještě docela dost sportuji a jsem za to samozřejmě moc ráda.

Zvládám jednou 50min plavání. Ještě tradičně 3x vyběhnu. Poslední běh je trošku těžkopádný, ale pohyb jako takový příjemný. Také si začínám všímat, že mě po běhu začínají docela bolet nohy 😊  Na trenažer zvládám sednout také 3x (2x hodina, 1x 50min). Trenažer už je pouze v klasickém sedu a ani do hoodně podložené hrazdy nelehám – nejde to.

V posilování stále pokračuji a dokonce přidávám i nové cviky. Druhý den pak svaly pěkně cítím. Co jsem také přidala je protahování. To jsem do teď dost flákala (jak jsem již psala dříve), ale nyní cítím, že bych měla především oblast pánve/kyčlí začít uvolňovat.

Na váze už nijak zásadně nepřibírám a stále se drží kolem 71kg.

Suma 10,5hod: 50min plavání; 2,8 hod kolo; 3hod běh; 3,45hod posilování.

37.týden

Na začátku 37tt jdu na check-in do porodnice (dříve se tomu říkala vstupní kontrola či evidence 😊). Vše je v pořádku, mimi má 2990g. Schválně se informuji i na plavání, zda můžu chodit pořád plavat. Doktor i sestra, která se věnuje plavání těhulek nemají problém (v případě, že je vše v pořádku, netrpím na záněty atd.). Ke konci týdne už břicho zase o něco více vadí a v některých situacích už si připadám jak šmoulinka.

Plavat jdu „pouze“ jednou na 50minut. Je 4denní prodloužený víkend, tak jsou jiné sportovní a kulturní aktivity. Na trenažer se dostanu dokonce 4x na hodinu. Poslední trénink už je definitivně bez hrazdy. Břicho už dole dost vadí. Na běh se dostanu tradičně 3x. Jeden trénink neplánovaně kvůli volně pobíhajícímu psovi, ze kterého mám strach, lehce natahuji (běžím oklikou) na 1:10 a 9,8km.

U posilování rukou si s překvapením lehce přidávám váhu na kladce (stahuji vpřed nadhmatem, vzad a simuluji přítahy podhmatem).

 

Suma 11,25 hod: 50min plavání, 4 hod trenažer, 3,25 hod běh, 3,25 hod posilování. 

36.týden
Absolvuji další kontrolu na gynekologii a vše je v pořádku. Někdy mám pocit, že mám už pupek jak balón, jindy naopak nechápu, kde a jak je v tom malém bříšku to miminko schované 🙂

Dvakrát jdu v rámci Lucčiného plavání na bazén (50 a 55min). Druhý trénink je konečně málo lidí, tak si beru pro změnu i piškot a packy. Plave se mi dobře, pobyt ve vodě je příjemný.
Třikrát sednu na hodinu na trenažér na @rouvy.
Běhat jdu třikrát. Jednou je po dešti tak příjemné teplé podzimní počasí, že si to protáhnu a zvládám 10km 😛.

Nezanedbávám ani posilovnu a pokračuji se stejnými cviky na celé tělo. Posilování core při planku na boku je se "zátěží" docela těžký cvik :) vše cvičím ale opatrně, dýchám a počet opakování přizpůsobím vždy aktuální situaci.

Suma 11,25hod: 1,75 hod plavání; 3hod kolo; 3 hod běh; 3,5 hod posilování.

Váha 70,5 kg

35. týden

Zlomový týden. Konečně začínám chystat výbavičku 😊

Absolvuji kontrolu na gynekologii, vše je OK a malý obřík už má 2800g. To bude asi i důvod toho, že můj šouravý běh se stává ještě více šouravým 😊 . Vyběhnu třikrát. Jednou v rámci Lucčiné atletiky na 45min, jednou na hodinku do lesa a jednou v rámci charitativního běhu na 6km.

Ještě jednou využívám teplo a jdu plavat na gumy doma do bazénu, jinak 2x na bazén v rámci Lucčiného tréninku. Dráha je plná a je to trošku otrava, naštěstí jsou zde všichni kraulaři, tak nemám strach, že by mě někdo kopl do břicha. Jinak bych to raději v tak narvané dráze ani neriskovala.

Dvakrát sedám na hodinu na trenažer a poměr pobytu v hrazdě vs. vzpříma se razantně mění, v podložené hrazdě už jedu minimálně.

Posilovat zvládám 4x.

 

Suma 10,25 hod: 2,5hod plavání, 2 hodiny trenažer, 2,5 hod běh, 3,25 hod posilování. 

34. týden

Začíná nám školní a kroužkový režim, který ještě nabouráváme prodlouženým víkendem v Maďarsku na triatlonu Balatonman.

Absolvuji krevní testy a kontrolu na diabetologii, vše (stále bez diety, naopak mě nějak zlobí větší chuť na sladké) je v pořádku. Díky teplému počasí skočím 2x do bazénu a po čtvrt roce jdu v rámci Lucčiného plaveckého tréninku dokonce na bazén. Zde vydržím plavat celou hodinu a plave se mi příjemně (kotoulovky už vynechávám).

Dvakrát sedám na trenažer, ale už více střídám vzpřímenou pozici. Třikrát vyběhnu (jednou s Luckou na kolobce u Balatonu) a k tomu je tento týden zase více chůze.

Suma 9:30: 3x plav; 2x65min kolo, 3x1 hod běh, 2,25 hod posilování.

33.týden

Tento týden podnikáme v rámci dovolené různé aktivity (ZOO, muzea, společenské akce…) a já teda neskutečně trpím – jak delší dobu stojíme nebo popocházíme, fakt mi to není příjemné. Každou chvíli se snažím někde sednout a nohám odpočnout.

Stíhám ale i pohyb, který je mi díky prokrvení lýtek o to více příjemný! Protože se ochlazuje, na běhu je to doslova balzám. O plavání, byť v chladnější vodě, ani nemluvím. Kolo je tento týden pouze na trenažeru.

Suma 10,5hod: 3x 20-30min plavání; 3x1hod běh; 3,25hod trenažer; 3,25 hod posilování

32. týden

Na začátku týdne jdu po 6 týdnech na kontrolu na gynekologii. Mimi má 1850g a vše je v pořádku. Můžu se tedy bavit sportem i nadále 😊 . Jeden den, kdy je strašné dusno mi není odpoledne úplně nejlépe (mám hodně nízký tlak), tak spíše odpočívám. 

Docela mi vadí delší stání nebo delší sezení. Otíkají mi nohy. Snažím se tomu vyhnout. Pokud jsem někde v terénu (výlety, závody...) beru si kompresní podkolenky a vložky do bot, co mám od @sanomed.cz a pohodlné boty s větším dropem od @mizuno_czsk

Díky vedrům skočím 5x na 20-40min do bazénu. Třikrát na hodinku vyběhnu, 2x sednu na trenažer a jednou ještě vyrážíme na horáka s Luckou a Pepou.

Suma 10,75hod: 2:25 plav, 3,25hod kolo, 3 běh, 2,25 posilovna

31.týden:
Tak už se to přehouplo přes 30 😊, letí to.

Mám za sebou kontrolu na diabetologii, krevní testy jsou v pořádku. Pravidelně měřená glukóza také (aniž bych držela nějakou dietu!). Tak jsem ráda, že se mi potvrdila moje teorie a nemusím držet nějaké „dia“ diety. Nicméně jsem stále sledována.

Tento týden si už vybírám dovolenou, aktivit a plánů je spousta, padne na mě slušná únava a téměř denně si musím jít lehnout. Snad to tak nebude až do porodu. Několikrát týdně mi ráno zalehne ucho a 2x se mi k tomu motá hlava. Naštěstí oboje po nějaké době ustoupí.

Jsou opět slušná vedra, tak "doháním" plavání a jsem denně v bazéně 😊 (20-45min dle chuti). Jednou vyrážím v rámci cesty pro auto do servisu na horáka ven, jednou se jedeme prošmrdlat na kolo ven s Luckou a Pepou. Třikrát jdu běhat, jednou zkrátím kvůli vedru.

Váha: 59kg

Suma 11:45hod: 3:45 plavání, 2hod kolo, 2:45 běh, 3:25 posilování

30. týden:
Ještě pokračuje chladné a deštivé počasí. Na prázdniny nic moc, ale na běh je to fakt příjemné :) Jdu 3x na hoďku a 1x přechod po kole 30min (to letím tempem 6:23 😛).

Plavání je ošizené a zvládám jen 1x 30min (na bazén se mi jezdit nechce).
Třikrát sedám na trenažér na  trenažer na Rouvy.
Posilovnu pokračuji beze změny a zvládám 6x týdně.


Tento týden mi přijde, že břicho pěkně povyrostlo. Dostávám se na váhu 68,5kg.

Suma 11 hod: 0,5hod plavání, 3,25hod kolo, 3,5hod běh, 3,75hod posilování

29.týden

V tomto týdnu jdu na diabetologii, dostávám glukometr a instrukce ohledně vhodného jídla/porcí a kdy se mám měřit. Jsem překvapena, že jídelníček v těhotenství je dost odlišný od toho, co se nyní traduje za „zdravé“. Doporučeno 200-225g sacharidu/den, 5-7 menších porcí jídla denně každé 2-3 hodiny. No, je to opravdu „jiný“ stav i v tomto ohledu.

Kromě nedělního Slovakmana zvládám opět každý den nějaký pohyb. Protože se ochlazuje, do bazénu vlezu pouze jednou na 25minut. U běhu se zase cítím dobře, tak to byla minulý týden asi nějaká vyjímka.

A jaké mám hodnoty cukru? Žádnou dietu nedržím, jím stále stejně protože opravdu nevěřím, že bych měla mít cukrovku… a naměřené hodnoty jsou v nižší části doporučeného rozmezí 😊 Tak to vypadá, že je vše v naprostém pořádku. Konzultace na diabetologii mě čeká za 14 dní.

 

Suma 10,25 hod: 25min plavání, 3hod kolo, 3hod běh, 4hod posilování

28.týden

Počasí začíná být jako na houpačce. Když je teplo, skočím na 20-30min do bazénu na gumy. Běhat jdu 3x (2x netradičně až v podvečer a nějak to neběží 😊), o víkendu zdolávám neplánovaně dokonce 11km! Na trenažer sedám 3x na hoďku. Podle počtu odposilovaných hodin koukám, že posilování tento týden teda fakt neflákám (3x nohy, 1x gumy, 3x ruce, 2x core).  

 

Suma 12hod: 1,75hod plav; 3hod kolo; 3,25 běh; 4hod posil

Váha cca 67,9kg

27.týden

Čeká mě druhý pokus testu na cukrovku, bohužel je ranní glykemie opět hraniční 5,1 (jak na potvoru dva dny před testy opět špatně spím). Dostávám tedy od doktorky žádanku na diabetologii. Také absolvuji další kontrolu na gyndě (miminko má 1054g, vše je v pořádku).

Trénink opět upravuji pekelným vedrům. Téměř každé ráno skočím před prací na gumy do bazénu (místo cesty do školy, užívám prázdninový režim 😊). Běhat jdu 4x, ale zkracuji kromě jednoho běhu, kdy opět pokořím 10km, na 30-45min. Kolo je tradičně na trenažeru, 2x mám bonus v podobě vyjížďky na horákovi s Luckou. Posilovny rukou je kvůli plavání méně.

Suma 13hod: 2,75hod plav; 2,75hod tren + 2,25hod horák s Luc; 3hod běh; 2,25hod posilovna.

Váha 67,8kg

26.týden

V tomto týdnu jdu na testy na těhotenskou cukrovku, glykémii na lačno (v 6:15 ráno, po probdělé noci) mám 5,18. Překračuji hranici 5,1 a test v podobě podání 75g glukózy nemůže pokračovat. Jsem tedy objednaná na další test za týden. Výsledek mě nemile překvapuje, ale vzhledem k nevyspání (ze strachu?) se vlastně ani nedivím, klidně to může být tímto ovlivněno.

Tropy pokračují a já přizpůsobuji trénink. 5x jdu plavat na gumy (15-45 min). Na běh vyrazím 4x. Jednou zkracuji na 40 min, jednou běžím v rámci charitativního běhu na triatlonu Konopiště. Kolo je vše na trenažeru pěkně v chládku domova. Posilování zvládám o něco méně, když chodím tak často „plavat“ 😊

 

Suma 12hod: 2,25 plav; 4,7hod kolo; 3hod běh; 2hod posilování

Váha 67,6kg

25.týden

Tento týden panují tropy, tak se snažím na běh vyrazit dopoledne nebo hned ráno (1x pokořím i 10km). Jeden den dávám pro změnu 30min přechodový běh po trenažeru. Několikrát vyrazíme na horáka společně s Luckou, tak mi naskáčou „tréninknové“ hodiny. Po rovině a z kopce je to sice spíše „nuda“, ale i do menšího kopečka už Lucku se svým zadýcháváním nestíhám 😊. Do kopce držím max. tepovku 130. Do bazénu na gumy skočím 3x po 30min a opět pro zábavu zařazuji pár sprintíků.

 

Suma 15hod: 1,5hod plav; 3,25 hod trenažer + 3hod horák; 3,25hod běh ;3,25hod posilovna

Váha: 67,6kg

24.týden:
Tento týden si připadám na běhu jak 🚀😛. Tři běhy stahuji tempo pod 6:25min/km (včetně vsuvek chůze) a dávám 2x 10km. Jeden běh je ve vedru na ovále během Lucčinné atletiky, zde není tempo nic moc
Na kole vyrazím 2x na horáka ven (jednou v rámci cesty do práce).
Plavání opět doma v bazénu na gumách, zkouším pro zajímavost vložit pár "sprintiku".

Váha: 67,5kg

Suma 11,25hod: 2x30min plav, 3,25hod kolo, 4hod běh, 3hod posilování

 

23. týden
Začátkem týdne jdu na další kontrolu, vše je v pořádku, váha mrňouse je téměř 500g 😊 .Tento týden panují vedra a pokračuje spíše těžkopádný běh prokládaný chůzí (hlavně, že to nějak jde). Plavání provozuji pouze doma v bazénu na gumách - celkem 5x po 15-35minutách (je to dobré na sílu v rukou). Kolo absolvuji vše na @gorouvy . Během pravidelného posilování zase projedu celé tělo (core/ruce/zadek/nohy).

Váha 67,5kg 😯 (kdo za to může? Zmrzlinky nebo těhotenství ???😛)

Suma 12hod: 2hod plavanání gumy bazén; 3,75hod kolo; 3 hod běh; 3,25 posilovna

 

 

22.týden
Tento týden si užíváme u moře. To je parádně teplé, tak využívám příjemnou změnu plavání ve vlnách a chodím si zaplavat klidně dvakrát denně (podle chuti na 20-40 min). Protože tato dovolená není relax po závodech 😊, jdu si ráno dokonce 4x zaběhat. I přesto, že vybíhám v 7:15, mám pocit, že už je slušné vedro a raději si s sebou beru pití. Nevím, jestli je to rostoucím břichem a váhou nebo jiným klimatem, ale tempo se mi opět zpomaluje. Radost z pohybu se však nemění.

Suma 9hod: 4,5hod 🏊; 1hod 🚴; 2,75hod 🚴; 1,25 hod🏋️

 

21.týden

Týden s velkým T. Absolvuji druhý velký screening, vše je v pořádku, uff (na bráchu na monitoru se jde podívat i Lucka 😊). V sobotu absolvuje Lucka svůj první triatlonek a jsme na ni náležitě hrdí. V noci po závodě odlétáme na dovolenou.
„Tréninku“ je o něco méně, ale i tak zvládám 10hodin. Dusné a teplé počasí, které u nás několik dní panuje, je mi sice příjemné, ale u běhu mám pocit, že se lehce dusím a hůř se mi dýchá. Proto tempo ještě více přizpůsobuji pocitům a hold zařazuji více chůze. Dobře se cítím u posilování. Zde zvládám stále stejné váhy i opakování.

Suma 10hod: 1hod plavání bazén + 40min moře; 3hod kolo resp. trenažer; 2,45hod běh; 2,75 hod posilování

 

 

 

20.týden

Významný týden! Tento týden cítím první kopance a mrvení v břiše 😊 Pokračuje krásné počasí a využívám možnost „plavání doma“ v bazénu na gumách, co to jde (2x). V sobotu si užívám atmosféru větších závodů na Czechmanovi. Při delším stání cítím natékat nohy, tak se snažím alespoň popocházet.

Suma 10:45hod : 2x30min gumy v bazéně, 1hod na bazéně, 3x 45-60min běh, 2x kolo do hodiny, 2,5hod posil, 0,5hod svižná prochajda.

19.týden

Tento týden jsem ve svém živlu. Je teplé slunečné počasí, cítím se dobře… to mě nabíjí. Napouštíme bazén a já testuji opět plavání na gumách 😊. Do práce vyrazím na kole, což je příjemná změna. Běhat jdu pouze dvakrát, ale jednou se mnou jede Lucka, tak si příjemně pokecáme a stihneme natočit i video. Nevědomky přidávám na posilování.

Váha: 65,2kg

Suma 12hod: 2x1hod běh; 3x 60-80min kolo; 1x hod plav + 2x 15min plav na gumách; 4,25hod posilování; 0.5hod procházka

18. týden

​Těžkopádný klus je takový všelijaký, někdy prokládám chůzí vícekrát, jindy vůbec. Na kole se nic nemění a užívám si lehce zvlněné trasy na @Rouvy. U posilování se mi zdá, jako bych měla trošku více síly (nebo odvahy?) a lehce u posilování rukou přidávám zátěž nebo opakovaní. Pozn. na začátku těhotenství jsem hoodně váhy snížila, takže i při aktuálním pocitu „síly“ mám „naloženo“ méně než dříve. Aby to nevyznělo, že lámu rekordy v silové přípravě 😊

Váha: 65kg

Suma 11,5hod: 2x 1hod p; 3x70min trenažer; 3x b; 3hod posil.

17. týden virózka

Na začátku tohoto týdne absolvuji kontrolu, vše v pořádku 😊 . Také ale bojuji s virem, který na mě skočí od Lucky a opět lehčí únavou. Pohyb raději na pár dní vynechám a zařadím jen procházky a 1x kolo s Luckou.

Suma 7,25hod: 2hod kolo; 1hod běh; 2hod svižná procházka; 2,25hod posilovna

16. týden

Od tohoto týdne mi přijde jako bych se opět o něco méně zadýchávala. Dokonce se mi i pocitově lépe plave. Časy ale neměřím, tak je to opravdu asi jen pocit 😊

Suma 11,5hod: 45min plavání; 3,25hod běh; 3,25hod kolo a 4hod posilovna

15. týden

O prodlouženém víkendu máme se svěřenci soustředění na Pálavě a mám možnost vyrazit letos poprvé na silniční kolo ven. Je to paráda, moc si to užívám i přesto, že mi všichni hned od startu fouknou 😊 Prodlužuji tedy svoje nejdelší kolo a zvládnu 1x 1,5hod a 1x 2,5hod. K tomu i kratší běh a delší procházku. Do vody se dostanu jen 1x na 10minut. Ani posilovny tolik nezvládám.

Suma 12hod: 10min plavání; 5,25hod kolo; 2,25hod běh; 2,25 hod posilovna; 1,45 hod svižná prochajda.

14. týden

Velký oddech a stres stranou. NT screening v pořádku a já přestávám schovávat nafouknuté břicho 😊. Ve 13tt jakoby mávnutí proutku ustupuje nevolnost i nepříjemná únava, jeden den mě chytne šílená bolest hlavy. Ale jinak ožívám, hurá. Konečně teplejší víkendy se začínají plnit závody a spoustou akcí, konečně vystupuji ze své trošku zvláštní bubliny. V tréninku mám pocit, že mi letí chvilkami tepovka nahoru, a tak si klidně ještě zpomaluji. Od 14tt ale přestávám tolik funět, což je příjemná změna. Jinak nejsou žádné tréninkové rozdíly, kromě jednoho víkendového přechodu po kole 😊

Suma 11hod: 1hod plavání; 3,25hod kolo; 2,45hod běh; 4hod posilování

------------------------------------------------------------------------------

První trimestr (0-13.tt)

Potvrdilo se mi tvrzení, že "každé těhotenství je zcela jiné". Proto se nejen kvůli tomuto tvrzení, ale především s vědomím pokročilého věku snažím brát obojí v potaz.

Stručně řečeno mi bylo půl dne (odpoledne až večer) špatně od žaludku a byla jsem extrémně unavená. Měla jsem chuť na nezdravé jídlo, kopu pečiva a až na pár týdnů mě neopustila ani chuť na sladké nebo kávu (tu jsem samozřejmě omezila na 1-2 slabé či bezkofeinové kávičky denně).

Sport v prvním trimestru:

Když jsem zjistila, že jsem těhotná s Luckou, s radostí jsem přestala trénovat a začala jsem si jen sportovat. Nyní to platí dvojnásob!

V dnešní době je již spousta článků, blogů a studií na téma těhotenství a sport. Kromě toho, že „těhotenství není nemoc“ je neberu za bernou minci ale kombinuji s vlastními zkušenostmi, pocity a intuicí... Např. udávané maximální tepy. Můžeme věřit tomu, co se píše v různých článcích? Před Luckou jsem chodívala obecnou vytrvalost při 140-150 tepech. A de facto v těhotenství jen o něco nižší. Po porodu jsem začala běhat vytrvalost na tepech 130-135 a to mi zůstalo až do současnosti. Jakmile jsem zjistila, že jsem nyní těhotná, opět jsem to na sobě okamžitě poznala. A bylo to cítit právě i u sportu, kde jsem se začala zadýchávat. Stanovila jsem si komfortní průměrný tep na 120 a ten jsem se celý první trimestr nijak nepokoušela překračovat. A dokonce toto snížení tepu odpovídá jednomu článku, na který jsem posléze narazila. Byl to jediný zdroj, ve kterém se rozlišoval věk těhotné ženy. S rostoucím věkem klesala tepovka při zátěži (průměr i max).

"Tréninkové" objemy:

Záměrně nebudu aktuální pohyb nazývat trénováním, ale sportováním. Nemám chuť ani důvod absolvovat strukturované tréninky a už vůbec ne nějaké intervaly. Ráda se hýbu a sportuji. Běh se mění v pomalé šourání, šlapání na kole spíše v rege jízdu.

Mým cílem nyní je, abych si mohla co nejdéle bezpečně sportovat - pro radost; pro kondici; proto, abych byla po porodu dříve fit; proto, abych se "nerozpadla" a udržela si co nejvíce svalové hmoty; proto, abych si mohla dopřát sladké :) S rostoucím věkem těhotné logicky stoupá celá řada rizik, ke kterým patří např. i těhotenská cukrovka.

Každý den, až na výjimky, se snažím hýbat v týdně to tedy udělá 10-13hod celkem. ALE pozor! je v tom i sport s Luckou (klusik, horske kolo, brusleni) a svižné procházky!

Běh omezuji na 2x1hod týdně. Beru na sebe nejnovější objemové boty s velkým odtlumením (konkrétně modely Skyrise 3, Sky 5, Rider 26). Trasy volím rovinatější v lese, abych neběhala pouze po asfaltu. Do kopečka si klidně pár kroků jdu, z kopce kvůli větším nárazům také. Pěkně si to šourám a funím.

Časově nejnáročnější plavání lehce flákám a na bazén se dostanu 0-2x týdně (1x v rámci tréninku s Luckou). Zde mě pocitově nejvíce omezuje právě dech, plavu pomalu a moc nezvládám ani nádech na každou třetí. Kotoulovku udělám jen tehdy, když se zvládnu normálně nadechnout. Je mi nepříjemné jít na „kyslíkový dluh“.

Kolo resp. trenažer na Rouvy absolvuji 2-3x týdně 60-70min. Žádný motiv, prostě šlapu. Párkrát vyrazíme na horáka s Luckou.

Snažím se chodit také hodně pěšky. Na čem si zakládám je posilování. Samozřejmě netahám těžké váhy a cviky jsou uzpůsobeny „jinému“ stavu (úplně vynechávám přímé břišní svaly a core cvičím velice opatrně). Snažím se správně dýchat. Posiluji 20-40min 5-6x týdně a střídám ruce/tahání gum/nohy/core… zkrátka komplet celé tělo.

Při žádné aktivitě nezapomínám na hydrataci.

my_tri.jpg
bottom of page