top of page
342152754_893928178343590_1098917542561705561_n.jpg

Píše se rok 2023, je mi o 9 let víc než když jsem byla těhotná s Luckou.... no je to tak, náš druhý prcek bude takový pozdější dárek ke kulatinám :) Svůj 40. Ironman si tedy ke 40. narozeninám nadělím o něco později.

 

Vlastně můžu říct, že to bude po tolika letech vše jako poprvé. Troufám si ale tvrdit, že o mnoho hezčí. Co se týče ročního období, zde jsme se opět trefili do podzimního termínu. Zda se ptáte na to, jestli se chci vrátit do závodního kolotoče, tak ANO :) Samozřejmě si, stejně jako u Lucky, nic moc nemaluji a musím počítat s tím, že to může dopadnout všelijak. Věřím ale, že svým způsobem již vím "do čeho jdu" a tak budou snad velké podzimní rodinné změny o to snažší.

A víte co? Ona to pro mě bude slušná výzva - nazvala jsem si ji pracovně trivýzva - zaprvé návrat s druhým dítětem, zadruhé návrat v pokročilejším věku :), zatřetí přece jen přibylo jiné práce a už to nebude mateřšká "jen o jednom miminku".

============================================

19.týden

Tento týden jsem ve svém živlu. Je teplé slunečné počasí, cítím se dobře… to mě nabíjí. Napouštíme bazén a já testuji opět plavání na gumách 😊. Do práce vyrazím na kole, což je příjemná změna. Běhat jdu pouze dvakrát, ale jednou se mnou jede Lucka, tak si příjemně pokecáme a stihneme natočit i video. Nevědomky přidávám na posilování.

Váha: 65,2kg

Suma 12hod: 2x1hod běh; 3x 60-80min kolo; 1x hod plav + 2x 15min plav na gumách; 4,25hod posilování; 0.5hod procházka

18. týden

​Těžkopádný klus je takový všelijaký, někdy prokládám chůzí vícekrát, jindy vůbec. Na kole se nic nemění a užívám si lehce zvlněné trasy na @Rouvy. U posilování se mi zdá, jako bych měla trošku více síly (nebo odvahy?) a lehce u posilování rukou přidávám zátěž nebo opakovaní. Pozn. na začátku těhotenství jsem hoodně váhy snížila, takže i při aktuálním pocitu „síly“ mám „naloženo“ méně než dříve. Aby to nevyznělo, že lámu rekordy v silové přípravě 😊

Váha: 65kg

Suma 11,5hod: 2x 1hod p; 3x70min trenažer; 3x b; 3hod posil.

17. týden virózka

Na začátku tohoto týdne absolvuji kontrolu, vše v pořádku 😊 . Také ale bojuji s virem, který na mě skočí od Lucky a opět lehčí únavou. Pohyb raději na pár dní vynechám a zařadím jen procházky a 1x kolo s Luckou.

Suma 7,25hod: 2hod kolo; 1hod běh; 2hod svižná procházka; 2,25hod posilovna

16. týden

Od tohoto týdne mi přijde jako bych se opět o něco méně zadýchávala. Dokonce se mi i pocitově lépe plave. Časy ale neměřím, tak je to opravdu asi jen pocit 😊

Suma 11,5hod: 45min plavání; 3,25hod běh; 3,25hod kolo a 4hod posilovna

15. týden

O prodlouženém víkendu máme se svěřenci soustředění na Pálavě a mám možnost vyrazit letos poprvé na silniční kolo ven. Je to paráda, moc si to užívám i přesto, že mi všichni hned od startu fouknou 😊 Prodlužuji tedy svoje nejdelší kolo a zvládnu 1x 1,5hod a 1x 2,5hod. K tomu i kratší běh a delší procházku. Do vody se dostanu jen 1x na 10minut. Ani posilovny tolik nezvládám.

Suma 12hod: 10min plavání; 5,25hod kolo; 2,25hod běh; 2,25 hod posilovna; 1,45 hod svižná prochajda.

14. týden

Velký oddech a stres stranou. NT screening v pořádku a já přestávám schovávat nafouknuté břicho 😊. Ve 13tt jakoby mávnutí proutku ustupuje nevolnost i nepříjemná únava, jeden den mě chytne šílená bolest hlavy. Ale jinak ožívám, hurá. Konečně teplejší víkendy se začínají plnit závody a spoustou akcí, konečně vystupuji ze své trošku zvláštní bubliny. V tréninku mám pocit, že mi letí chvilkami tepovka nahoru, a tak si klidně ještě zpomaluji. Od 14tt ale přestávám tolik funět, což je příjemná změna. Jinak nejsou žádné tréninkové rozdíly, kromě jednoho víkendového přechodu po kole 😊

Suma 11hod: 1hod plavání; 3,25hod kolo; 2,45hod běh; 4hod posilování

První trimestr (0-13.tt)

Potvrdilo se mi tvrzení, že "každé těhotenství je zcela jiné". Proto se nejen kvůli tomuto tvrzení, ale především s vědomím pokročilého věku snažím brát obojí v potaz.

Stručně řečeno mi bylo půl dne (odpoledne až večer) špatně od žaludku a byla jsem extrémně unavená. Měla jsem chuť na nezdravé jídlo, kopu pečiva a až na pár týdnů mě neopustila ani chuť na sladké nebo kávu (tu jsem samozřejmě omezila na 1-2 slabé či bezkofeinové kávičky denně).

Sport v prvním trimestru:

Když jsem zjistila, že jsem těhotná s Luckou, s radostí jsem přestala trénovat a začala jsem si jen sportovat. Nyní to platí dvojnásob!

V dnešní době je již spousta článků, blogů a studií na téma těhotenství a sport. Kromě toho, že „těhotenství není nemoc“ je neberu za bernou minci ale kombinuji s vlastními zkušenostmi, pocity a intuicí... Např. udávané maximální tepy. Můžeme věřit tomu, co se píše v různých článcích? Před Luckou jsem chodívala obecnou vytrvalost při 140-150 tepech. A de facto v těhotenství jen o něco nižší. Po porodu jsem začala běhat vytrvalost na tepech 130-135 a to mi zůstalo až do současnosti. Jakmile jsem zjistila, že jsem nyní těhotná, opět jsem to na sobě okamžitě poznala. A bylo to cítit právě i u sportu, kde jsem se začala zadýchávat. Stanovila jsem si komfortní průměrný tep na 120 a ten jsem se celý první trimestr nijak nepokoušela překračovat. A dokonce toto snížení tepu odpovídá jednomu článku, na který jsem posléze narazila. Byl to jediný zdroj, ve kterém se rozlišoval věk těhotné ženy. S rostoucím věkem klesala tepovka při zátěži (průměr i max).

"Tréninkové" objemy:

Záměrně nebudu aktuální pohyb nazývat trénováním, ale sportováním. Nemám chuť ani důvod absolvovat strukturované tréninky a už vůbec ne nějaké intervaly. Ráda se hýbu a sportuji. Běh se mění v pomalé šourání, šlapání na kole spíše v rege jízdu.

Mým cílem nyní je, abych si mohla co nejdéle bezpečně sportovat - pro radost; pro kondici; proto, abych byla po porodu dříve fit; proto, abych se "nerozpadla" a udržela si co nejvíce svalové hmoty; proto, abych si mohla dopřát sladké :) S rostoucím věkem těhotné logicky stoupá celá řada rizik, ke kterým patří např. i těhotenská cukrovka.

Každý den, až na výjimky, se snažím hýbat v týdně to tedy udělá 10-13hod celkem. ALE pozor! je v tom i sport s Luckou (klusik, horske kolo, brusleni) a svižné procházky!

Běh omezuji na 2x1hod týdně. Beru na sebe nejnovější objemové boty s velkým odtlumením (konkrétně modely Skyrise 3, Sky 5, Rider 26). Trasy volím rovinatější v lese, abych neběhala pouze po asfaltu. Do kopečka si klidně pár kroků jdu, z kopce kvůli větším nárazům také. Pěkně si to šourám a funím.

Časově nejnáročnější plavání lehce flákám a na bazén se dostanu 0-2x týdně (1x v rámci tréninku s Luckou). Zde mě pocitově nejvíce omezuje právě dech, plavu pomalu a moc nezvládám ani nádech na každou třetí. Kotoulovku udělám jen tehdy, když se zvládnu normálně nadechnout. Je mi nepříjemné jít na „kyslíkový dluh“.

Kolo resp. trenažer na Rouvy absolvuji 2-3x týdně 60-70min. Žádný motiv, prostě šlapu. Párkrát vyrazíme na horáka s Luckou.

Snažím se chodit také hodně pěšky. Na čem si zakládám je posilování. Samozřejmě netahám těžké váhy a cviky jsou uzpůsobeny „jinému“ stavu (úplně vynechávám přímé břišní svaly a core cvičím velice opatrně). Snažím se správně dýchat. Posiluji 20-40min 5-6x týdně a střídám ruce/tahání gum/nohy/core… zkrátka komplet celé tělo.

Při žádné aktivitě nezapomínám na hydrataci.

bottom of page