top of page
Když jsme se s radostí dozvěděli, že jsem těhotná, moji otázkou bylo, zda a jak moc můžu nyní sportovat. Život bez pohybu na čerstvém vzduchu si totiž tak nějak nedokážu představit. O těhotenství jsem se dozvěděla hned, takže odpadly dny a týdny, kdy bych tvrdě trénovala aniž bych věděla, že "jsem v tom".
Okamžitě jsem si tedy začala zjišťovat co nejvíce informací na webu. Naštěstí se v dnešní době nějaké články k tomuto tématu již najít dají.

Tady uvádím stručné shrnutí nejzákladnějších a nejdůležitějších bodů:
 
 • pokud žena sportuje před těhotenstvím není důvod v těhotenství přestávat (je však důležité zvolnit, vnímat vlastní tělo, sportovat pro udržení kondice a pro radost). Naopak pohyb v těhotenství je prospěšný.
 • vyvarovat se vysoké intenzitě cvičení (nejčastěji se píše o udržení tepů do 140 nebo do 75% MTF)
 • vyvarovat se sportům, kde jsou velké otřesy, dopady, možnost pádu či zranění (kontaktní sporty, lyžování,... někde uvádí také běh)
 • dostatečně pít, zvýšená tělesná teplota v důsledku námahy nesmí překročit 38 °C, neprochladnout
 • výkon nesmí vyvolávat dlouhodobé zvyšování nitrobřišního tlaku a být podmíněn zadržováním dechu

 
Pozn. samozřejmě záleží především na tom, zda je vše gynekologicky v pořádku a pokud nemá žena rizikové těhotenství; na aktuálním stavu a pokročilosti těhotenství.

Co jsem si z toho vzala?

Plavání, kolo a běh jsou ideální právě pro toto odbobí :) nemusím přestávat jen už netrénuji, ale sportuji...
Posilovat s rozumem, omezit přímé bříšní svalstvo (na YouTube je možné najít plno zajímavých videí s cviky pro jednotlivé trimestry)
Nepřekonávat únavu a maximálně poslouchat vlastní tělo

Před těhotenstvím
Moje tréninkové dávky byly několik let před těhotenstvím 10-19 hodin týdně. Meziročně se průměr pomalu zvedal. Absolvované závody a jejich četnost viz záložka "home". Váha v únoru cca 58,5Kg.
 
 
 
 
 
 
 
Nyní by bylo asi na místě, obsah blogu nějakým způsobem shodnotit a ukončit. Dnes můžu za sebe říct, že sport rozhodně miminko nijak negativně neovlivnil. Narodila se zdravá, velká a pěkně uřvaná :) holčička. Celé těhotenství probíhalo z hlediska zdravotního bez komplikací, veškeré testy i ultrazvuky v normě. Míru sportu jsem oproti normálnímu režimu omezila výrazně, vždy jsem dala na pocit a volila jsem heslo "někdy méně znamená více". Tělo bylo na pohyb zvyklé, ba naopak si myslím, že by pro něj byl větší šok nic nedělat :)
 
Co se týče průběhu těhotenství z pohledu mě, jakožto nastávající maminky, tak mi sport určitě pomohl psychicky, dával mi dobrou náladu, cítíla jsem se dobře a rozhodně udržel tělo v kondici a s minimem nabraných kil. Samotný porod mi z hlediska fyzičky vůbec nepřišel náročný. Nijak jsem se necítíla zničená.
 
Otázka samozřejmě je, na kolik je výše popsané ovlivněno geneticky, životním stylem před otěhotněním a během těhotenství. Na tuto otázku, ale asi nikdo nikdy neodpoví...
 
Z porodnice jsem se vrátila s asi 2,5kg navíc, ty jsem postupně během pár dní shodila a tak dnes 10 dní po porodu mám váhu stejnou jako před otěhotněním a ploché (byť stále s povolenýma přímýma svalama) břicho. Obleču své normální oblečení a až na nevyspání a bolavá prsa je mi fajn :)
 
Nyní se dám co nejdříve do kupy (denní režim, posílení Coru) a začnu pomalu s tréninkem.
 
Na tomto místě bych chtěla poděkovat všem svým čtenářkám a čtenářům. Doufám, že alesoň někomu jsem pomohla v otázce, jak moc je možné sportovat v těhotenství a že jsem ukázala, že to rozhodně není hloupost se stále nějakým způsobem hýbat. Zvažovala jsem také, zda mám na blog navázat další částí "návrat po porodu". Pokud by vás zájimaly i tyto informace, dejte mi prosím vědět a ja zvážím, zda má cenu je sem opět psát...
 
 
40. týden
 • od pondělka už cítím, že den D (který máme v sobotu 8.11.) přijde opravdu brzy. Začíná mě bolet podbříško a mám pocit, že mimčo je nějak moc dole. Mám takový divný tlak v pánvi (na močový měchýř, mezi nohama). V pondělí po kontrole v porodnici už nejdu ani běh, jakobych cítila, že tam tu hlavičku těma nárazama nějak pokřivím :) A tak se rozhodnu tento týden ukončit "trénování" a zahájit "přechodné období" po dobu 4-6 týdnů.  Nicméně stále posiluji a to chci udržet až do porodu. Místo běhu už absolvuji jen rychlou chůzi a opakované výšlapy do kopců.  Je ale pravda, že v pátek mi nějak otrne a ještě zkusím indiánský běh "chůze-klus".
 • v neděli dopoledne pomáhám Pepovi uklízet u domu nepořádek po nanášení fajnové omítky na zateplení (které jsme v posledních dnech prováděli na domě). Absolvuji tím dvouhodinové "cvičení" :)
 • cca ve 13:15 si odpočívám po obědě, Pepa jede na kolo a já plánuji, že si půjdu asi zaklusat... najednou uslyším jakésy prasknutí a mokré spodní prádlo... praskla mi voda... rychle běžím zastavit Pepu ať mi neujede a oznamuji mu, že balíme do porodnice :)
 • v porodnici absolvuji vyšetření, zatím to na porod nevypadá nicméně si mě tam už nechají (pokud porod nevypukne sám, dostanu vyvolávačku). Pepa tam zůstává samozřejmě se mnou. Naštěstí netrvalo dlouho a vše se na porod začalo připravovat dost rychle a tak jsme 9.11. ve 21:05 uviděli poprvé naši malou Lucunku :) 51cm, 3800g.
rychlá chůze: 4,5 hod, posil: 3hod
váha: cca 68,2kg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
39. týden
 • v pondělí mám první kontrolu v porodnici - vše je v pořádku a konečně se dovídám i váhu miminka - váží cca 3150g :)
 • v úterý večer mě napadne asi nějaká viróza - nesnesitelná bolest hlavy a zvracení. Naštěstí, jak rychle tento stav přišel, tak také odešel. Druhý den už je mi dobře.
 • i tento týden jdu překvapivě 4x běhat a to dokonce pouze jednou na trenažeru (60 min) a třikrát ven. Dvakrát jdu kratší běh po 45 min a jednou si dám dokonce i hodinu (tu absolvuji v sobotu takže vlastně na konci 39tt :)) Zrovna tento hodinový běh se mi jde naprosto parádně, až si říkám, že bych klidně běžela i déle. Břicho mi vůbec netuhne a ani jej nijak necítím (občas si zkontroluji, zda tam vůbec je :)) Poslední kilák zkouším trochu zrychlit a zvládnu tempo cca 6:10/km.
 • dvakrát rychlá chůze v kopcich po 75min a pak také několik procházek
aerobně: 3,5hod, chůze: 2,5hod, posilování 4,25hod
váha: 67,8kg :)
 
38. týden
 • v ponděli jdu opět na kontrolu. S paní doktorkou se bavíme o mém běhání a ona by, i přesto, že je vše v pořádku, už spíše upřednostnila před klusem raději delší procházky. Já se však cítím dobře a ani břicho mi při klusu nijak nevadí. Když jsem brouzdala po webu, tak jsem našla pár holek, co "běhaly" opravdu až do porodu. Na druhou stranu ale doporučení paní doktorky nechci hodit jen tak za hlavu. A tak se rozhodnu stále poslouchat především své tělo a zároveň zvolit jakýsi kompromis. Pravda je, že mě tento týden začíná pobolívat v podbříšku a když mi zatuhne břicho, tak už je to při jeho velikosti více nepříjemné než když bylo menší.
 • Běh teda trochu omezím (a volím spíše trenažer) a přídám intenzivní chůzi
 • 4x běh - 1x 60min venku, 1x 60min trenažer, 1x 55min trenažer a 1x 50min trenažer
 • 2x intenzivní chůze s "výšlapy" kopců (80 a 75min)
aerobně: 3,75hod, chůze: 2,5hod, posilování: 4,5hod
váha: 67,9kg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
37. týden
 • v pondělí absolvuji kontrolu u paní doktorky, vše je v pořádku, tělo už se prý pomalinku začíná připravovat na den "D" :). Protože jsem někde četla, že jak se blíží porod, tak už není vhodné chodit plavat, raději se na toto téma tedy informuji. A dobře, že jsem se zeptala. Paní doktorka už to nedoporučuje kvůli možnosti infekce (jak se zkracuje čípek, tak je vyšší riziko infekce). Nejsou vhodné ani tampony. Já na její doporučení samozřejmě dám. Když doposavaď probíhalo těhotenství bez problému, proč to zbytečně teď riskovat? Tím pádem, jsem ale odkázaná na jediný pohyb a to je "běh". Do procházek se mi stále jěště nechce :)
 • jdu tedy 5x běhat - 1x 45min (břicho celý den tuhne jak hrom a je to pěkná otrava, tak raději běh zkracuji), 4x 60 min ( u dvou běhů vložím pár intenzivních výšlapů prudkých kopců s aktivní práci paží :)).
 • snažím se tedy alespoň stále posilovat - nohy, core, ruce a opět tahám gumy (cvik na posílení specifických plaveckých svalových skupin). Právě gumy jsem na nějakou dobu vynechala, protože mi nebylo příjemné posilování v předklonu. Před 14 dny jsem je ale zkusila zase tahat a najednou mi to nevadí :) a jsem mile překvapena, že po těch dvou týdnech si svaly pomalu opět zvykají a můžu navyšovat počet opakování.
aerobně: 4,45hod, posilování: 4hod
váha: 67,7kg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
36.týden
 
 • opět dost nabitý týden, ale našla jsem si čas i na běh a hlavně plavání. U plavání cítím, jak se tělo a záda krásně uvolní.
 • 2x plavání po 60min - jednou na 25m bazéně, jednou na 50m bazéně.
 • 4x běh po 60min. Za tento týden jsem pěkně přibrala (téměř kilo) a mám pocit, že to na běhu docela cítím :)  Dva běhy jsou super, břicho už mně téměr vůbec netuhne a běh si pořádně užiji. Jeden je naopak strašný - v břišku nějak divně pobolívá, citím mírnou bolest na stydké kosti a břicho občas zatuhne. Musím tedy párkrát přejít do chůze. Běh druhý den je ale zase super. Zkrátka pořád jak na houpačce.
aerobně: 6hod, posilování: 3,5hod
váha: 67,4kg
 
35.týden
 
 • tento týden je docela nabitý:
  • stále intenzivně pracujeme na rekonstrukci (z toho důvodu jeden den úplně vynechám sport, protože už tak jsem fyzicky pěkně upracovaná :) a vlastně není ani čas)
  • navíc jsem nějak abnormálně unavená, musím hodně spát a vůbec nevím, čím to může být
  • také absolvuji kontrolu u pí doktorky - jdu na monitor srdička, vše je v pořádku :) až na výsledky krve (staré 4 týdny) - mám málo železa - že by důvod zvýšené únavy? Mám předepsané železo.
  • v sobotu absolvuji kurz kinesiotapingu...
 • konečně se vydám plavat (po té, co několik minut natahuji plavky, abych se do nich ještě vůbec narvala :)) - 65min (2700m) - střídám kraul, kraul s piškotem/packama, znak a zkusím i nohy. Přijde mi, že už plavu tak nějak stejně rychle/pomalu. Na to, že jsem nebyla několik týdnů ve vodě, bych to čekala horší.
 • 4x běh po 60 minutách - třikrát jdu opět do kopců a jednou více na rovinu. Jsem mile překvapena, jak se mi běží - myslím, že tempo 6:24 není vůbec špatné :) Takové rychlosti, se dá ještě říct klus nebo možná "jogging".
aerobně: 5hod, posilování: 3,5hod
váha: 66,5kg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
34. týden
 
 • v pátek nastupuji na mateřskou dovolenou a začínají mi "prázdniny" :) Začínáme rekonstruovat naši posilovnu a tak se musím rozloučit s cyklistickým trenažerem. Od teď už budu asi jen běhat a také snad začnu konečně chodit i plavat.
 • 5x běh - 3x 60min, 2x 45min
 • 1x trenažer 45min
aerobně: 5,25hod, posilování: 4hod
váha: 66,3kg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
33. týden
 
 • 4x týdně běh 60-70min. Začinají mě bavit kopce, a byť je "vybíhám" opravdu šouravých tempem, abych udržela tep do 140,  upřednostňuji je před "pohodovou" rovinkou. Tento týden mě docela často tuhne břicho, tak doufám, že je to zase jen přechodné období a ještě bude líp.
 • na kolo bych musela sama a to už začínám mít strach...raději tedy sedám dvakrát doma na trenažer. Jednou dokonce na 80min, jednou na hodinu. Břicho po úpravě sedla nezavazí a tak už bude odteď cyklistika jenom doma na trenažeru.
 • plavání opět vynechávám, volné dráhy jsou jen večer a to už se mi nikam nechce a jdu si raději jen zaposilovat :)
aerobně: 6,5hod, posilování: 4hod
váha: 66kg
 
32. týden
 
 • začátkem týdne je nádherné letní počasí a tak volím aktivity venku. Na kolo se nějak necítím, jako bych už měla opravdu strach.
 • místo kola jdu v ponděli na svižnou procházku s opakovanými prudkými kopci - střídám kratší dynamičtější kroky s delšími pomalejšími (napodobování výpadů) -  tep dosahuje až k hodnotě 140. Je to zajímavá změna pohybu a zároveň i makačka. Další tři dny nemůžu pořádně chodit, jak mě bolí svaly na zadku :)
 • 3x vyražím na běh 60-70min
 • jeden den ještě zkusím doma trenažer (silničku) - lehce snížím sedlo, které mám zbytečně vysoko (aby se mi dobře leželo v hrazdě) a zjišťuji, že se na něm stále dá šlapat, aniž by mě bříško nějak tlačilo. Vydržím bez problému 60 minut.
 • O víkendu pak nakonec vyrážím na kolo i ven (je příjemný vzduch po dešti a žádný provoz). Pepa se jede projet na bika a tak jedu s ním. Pravidelně se ke mě vrací a tak jsem celou dobu pěkně pod kontrolou :) Je to parádní vyjížďka, cítím se nějak silně a po rovině pěkně peláším. Nakonec je z toho 1:37 :)
aerobně: 7hod, posilování: 4,5 hod
váha: 65,7kg
 
31. týden
 • tento týden absolvuji kontrolu u pí doktorky. Vše je v pořádku, Lucinka váží jak má tj. cca 1884g... co více si přát :)
 • od pátku do neděle jsme v Podersdorfu, kde jede Pepa svůj letošní poslední závod (letos již 3. dlouhý triatlon a dává jej za 8:52:02!) Sobotu tedy trávím chuzí (nachodim tak 12km :)) a focením...
 • v pondělí prší a nějak jsem líná jít plavat a tak zkouším na hodinku "rychlo chůzi" na běžeckém pásu. Střídám si rychlost i sklon a je to docela zábava. Tepy se mi vyšplhají do ideálních hodnot 115-135 a když jdu "do kopce" tak si musím zpomalit, protože ač se to nezdá, docela se zadýchám a tep letí ke 140 :)
 • 4x běh cca 60min. Jednou jdu kvůli dešti na běžeckém pásu doma, v neděli pak nasávám příjemnou ranní atmosféru mezi rakouskými vynicemi a zaběhnu si po trati závodu v Podersdorfu. 
 • na kolo se dostávám jen jednou na 80min
 • plavání tento týden (z důvodu lenosti) vynechávám
aerobně: 6,25 hod, posilování: 2,5hod
váha: 65kg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
30.týden
 • Běh absolvuji tento týden třikrát. Jeden den prší a tak volím běžecký pás. Je to příjemná změna a při mém aktuálním pomalém tempu je to docela zábava a trénink utíká rychle. Zjišťuji, že běh na páse má něco do sebe :) Zlehka si střídám sklon i rychlost. Další běh tj. ve středu jdu v rámci běžeckého poháru Triexpert Cup v Popůvkách (samozřejmě mimo soutěž). Ten ale bříšku moc nesedl a dost tuhne. Poslední běh byl v Křižanově, kde jsme s Pepou na závodech. Ten jdu společně s jednou známou a tak jej celý prokecáme :)
 • 1x 70min plavání a stále se snažím střídat jak styly, tak plavecké pomůcky - malé packy, velké packy, piškot.
 • 2x kolo. Jednou opět jako doprovod Pepy (75min) spíše v kopcích a jednou v neděli na 90minut naopak převážně po rovině. Zrovna v tu neděli to bylo na kole super a vůbec jsem neměla pocit, že by mě nějak tlačilo břicho. Většinou jej na kole totiž už cítím, jak tam zlehka zavazi. Tentokrát ale vůbec, až jsem tomu nemohla uvěřit...že by se snad zmenšilo?
aerobně: 7hod, posilování: 4hod
váha: 64,9kg
 
29.týden
 • tak tento týden až tak volný, jak jsem si myslela, že bude, nebyl... :)
 • 1x 60min plavání a plave se mi stále dobře. Čas už si dlouho neměřím a možná je to dobře, protože jsem určitě hodně zpomalila. Kotoulové otáčky už několik týdnů neprovádím.
 • běhat jdu 4x. Jednou 45min ve Žďáře nad Sázavou, kde jsem s Pepou opět na závodech. 3x 60minut doma. Až na jeden běh je vše super, břicho netuhne a nikde nic nebolí, nepíchá, netahá. Tempo držím, pokud nejdu do lesa (kde je mokro, kluzko, klacky, atd.) kolem 6:25-40min/km. Navíc začíná být na běh příjemné počasí kolem 18 stupňů a zataženo, tak sebou nemusím ani tahat tolik vody na pití.
 • ani kolo tento týden nezahálí - absolvuji dvě vyjížďky. Jednu sama v týdnu na 75min a druhou v neděli s Pepou, který se jede vyšlapat po závodech. Vždy mi kus ujede a pak se vrátí. V jednom rovinatém úseku se ho dokonce držím v háku (on tepe 104 a já 129 :))...parádní pocit, zase "jedu na kole". Nakonec je z výšlapu 40km a 1:50 hod :) Po dlouhé době jsem se zase dostala kus od domu. Cítím se dobře a je mi fajn.
aerobně: 8,25 hod, posilování: 3,25hod
váha: 64,5kg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
28.týden (3. trimestr :))
 • vstupuji do posledního a asi nejnáročnějšího trimestru těhotenství. A tak si říkám, že bych možná měla s tím sportováním pomalu začít zvolňovat a třeba kolo nahradit spíše chůzí. Ne snad, že by mi bylo divně nebo běh/kolo začaly s rostoucím břichem vadit, spíše tak nějak z důvodu "vždyť už jsem v 7.měsíci, měla bych se chovat více těhotně :)"...už teď se na mě někteří lidé divají, zda jsem normální (na jednu stranu mi tyto pohledy můžou být uplně jedno, na druhou stranu to člověka někdy opravdu štve...)
 • nakonec toho sportu bylo tento týden spíše více než méně :) Příští týden budou ale jiné aktivity, takže pohybu bude méně
 • 4x týdně běh po 60 min. Uvědomuji si, že takové ty divné pocity v podbříšku (svaly, střeva, plod ???), které jsem mývala v prvním trimestru už několik týdnů vůbec necítím. Občas jen možná trochu zatuhne bříško.
 • při "normálním životě" se ani nezadýchávám/nefuním/nebolí mě nijak výzarně záda ani kyčle..., což je super a moc si toho vážím.
 • 3x týdně kolo (85min, 105min jako doprovod Pepy na běhu a 50min výšlap na VC na Moto GP)
 • 1x týdně plavání
aerobně: 9hod, posilování: 3,25hod
váha: 64,5kg
 
27. týden
 • plavat se stále nedonutím jít více než jednou :) (70min)
 • zato na kolo se mi podaří jít 2x  (90min a 80min). Už se držím více "kolem domu" a nejezdím zbytečně moc daleko. Vždy vyrážím až navečer, kdy je minimální provoz.
 • běhat jdu 4x. 3x na hodinku doma, kde chodím stále do lesa. Tam je mi to nejpříjemnější, protože zde není takové vedro. Jednou jdu v Hostěrádkách, kde jsme v sobotu na triatlonu. Protože je ale teplo a slunečno a nedá se schovat nikde do stínu, zkrátím běh radějí na půl hoďky.
 • abych se vrátila k minulému týdnu, tuhnutí břicha muselo být snad jen psychickou záležitostí, protože tento týden už je opět v normálním stavu. Občas mi asi zatuhne (zda je to tedy ten pocit), ale nic pravidelného nebo častého...a už vůbec ne ve větší míře při zátěži.
aerobně: 7,5hod, posilování: 3,25hod
váha: 64,3kg
 
26. týden
 • jednou 70min plavání - 3100m (bohužel jsem zatím líná chodit plavat častěji, s ubývajícíma cyklistickýma vyjížďkama by se to ale nanejvýš hodilo)
 • cyklistika je tento týden kvůli deštivému počasí nemožná a tak alespoň dvakrát sedám na 45min na trenažer
 • běh absolvuji 3x po 60min. Jeden trénink jsem kvůli mokru v lese nucená běžet po asfaltu a ejhle je z toho tempo 5:54min/km :) Takže po dlohé době něco málo přes 10km.
 • na prodloužený víkend jedeme na dlouhý triatlon do Piešťan. V pátek je na programu běžecký závod na 7km a tak se na něj nahlásím. Bohužel ani v tento den počasí outdoorovým aktivitám nepřálo a tak byl závod z důvodu silného deště zrušen...a já tedy vynechávám plánovaný běh.
 • u posilování stále střídám celé tělo - lehce nohy + zadek, břicho/záda nebo spíše core a ruce s lehkýma činkama nebo gumama. Samozřejmě vše lehce a inspirováno různými videi pro těhulky, co jsem našla na YouTube.
 • tento týden také absolvuji kontrolu u dokorky. Stále se mě ptá, zda mi netuhne břicho...a já řikám, že ne. Jen co se od ní vrátím, tak mám pocit, že mi stále tuhne a to i během celého víkendu... je to hlavou nebo pokročilým těhotenstvím???
aerobně: 5,75hod, posilování: 4hod
váha: 64,1kg
 
25. týden
 • jednou 60minut plavání, v dráze jsou i dva kraulaři, tak se za ně chytnu. Je to paráda po dlouhé době plavat zase v háku :) Plave se mi dobře, řekla bych lépe než na začátku. Tak buď je to už jen v hlavě, nebo mě to břicho opravdu nadnáší a tím je pro mě plavání snažší.
 • běh zvládám 4x týdně po 60min (až na jeden běh, kdy to není nic moc se mi běží moc dobře). Jednou na běh navážu 30minutama chůzí do kopců. Jeden běh jdu ve Žďáře, kde jsem s Pepou na závodech.
 • na kolo sedám 2x na 90 minut. Mé tempo se ve srovnání s lehkých výšlapem za normálních okolností bez "jiného stavu" brutálně zpomaluje (na 6km o několik minut), to ukrutné tempo je fakt sranda hlavně v kopcích :)
 • také už jsem se pustila do shánění výbavičky pro Lucinku
aerobně: 8,5hod, posilování: 3,25hod
váha: 63,8kg
 
24. týden
 
 • v úterý jdu na vyšetření na těhotenskou cukrovku, slazený nápoj, který musím vypít,  mi připomíná zředěný gel a přijde mi docela dobrý :)
 • tento týden panují vedra a tak i má outdoorová aktivita je značně omezena
 • 1x absolvuji 60min plavání na bazéně, 1x30min a 1x45min doma na gumách
 • běh dodržuji stále 3x 60min (o víkendu vyrážím raději hned v 8hod ráno než začne pořádný pařák). Je zajímavé, že někdy mám ty zvláštní bolesti/pocity v břiše (někdy stačí protažení, jindy pár kroků chůze nebo zkrátka jen "vyprdění se") a další běh naopak o břišku ani nevím, jak kdybych ani nebyla těhotná... Tempo běhu (zvlněný terén, polovina v lese) se usadilo na 6:30-7:00min/km. Ťapu si zkrátka na pohodičku a vím, že bych mohla někdy i přidat, ale nechce se mi.
 • na kolo vyrážím dvakrát - 1x2hod jako doprovod Pepy na dlouhém běhu (do kopců jsme stejně rychli, z kopce a po rovině mu ujedu a opět se vracim), 1x na 90min částečně v doprovodu Pepy na horském kole. Tentokrát se ale vrací on za mnou :) Je pěkné si zase takto společně vyjet.
aerobně: 8,75hod, posilovani: 3,75hod
váha: 63,8kg
 
23. týden
 
 • Jednou si jdu na hodinku zaplavat na 50m bazén, jednou zkouším 30min plavání doma v bazéně na gumách se šnorchlem (je to spíše takové aerobní posilování ve vodě, ale fajn. Osvěží, ruce se unaví a ani nemusím nikam cestovat... )
 • Tímto týdnem oficiálně ukončuji cestování na kole do práce. Tak nějak cítím, že tímto směrem už "blbnout" nebudu. Protože mě začíná na kole vadit rostoucí bříško, jsem nucena vytáhnout starého "city bika", na kterém mám vzpřímenější posed a břísko mi nezavazí. Kolo není sice tak lehké a odpružené jako to, na kterém jsem jezdila doposud, jsem ale ráda, že aspoň na něm to šlapání ještě jde.
 • Na kolo tedy vyrážím jen dvakrát (80 a 70 min).
 • Vyběhnout se mi tento týden podaří 4x (opět 55-65 minut), břicho je tentokrát naprosto v klidu, divné pocity mám minimálně. Jeden běh absolvuji v nádherných  lesích okolo Velkého Dářka, kde jsem s Pepou na závodech.
aerobně: 8 hod, posilování: 3,5
váha: 63,9 kg (uvádím průměr protože mi docela slušně kolísá)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
22. týden
 • plavání opět jen jedenkrát týdně (začínám mít pocit, že mě to břicho nadnáší, normálně bych s takovou frekvencí plavání plavala, jak sekera ke dnu, ale teď tento pocit nemám :)) Dokonce i nějáká ta síla zůstává, stále jsem schopná plavat i s velkýma packama.
 • kolo 4x týdně (3x opět využiji cestu do práce a zpět prodloužím). Jednou cesta z práce společně s kamarádkou Magdou (parádní výlet a pokec na kole).
 • běh třikrát týdně 60min - dvakrát jej musím na začátku abnormálně prokládat chůzí  protože mám divné bolesti v podbříšku/na boku. Cítím, ale že to nejsou nebezpečné bolesti ale něco jiného. Většinou si zvyšenou aktivitou a pohybem jen rozhýbu střeva...takže po chvíli je zase vše v pořádku a já můžu běžet dál. Toto je zatím asi můj nejzajímavější poznatek v těhotenství, je vidět, že tělo i v této oblasti funguje úplně jinak :)
 • o víkendu přidám mezi aktivity i dvakrát procházku
 • k velké změně dojte v mé váze, která se najednou pěhoupla přes 63 kilo (upřímě je mi jasné, že hodně udělala i svatba a velké množství laskomin spořádaných během tohoto týdne ;))
aerobně: 11hod, posilování 3,25hod
váha: 63,4kg
 
21. týden (svatební týden)
 
 • absolvuji dvě vyšetření - ultrazvuk (hlavička už má 5cm) a kontrolu u mé doktorky. Vše je v pořádku a tak paní doktorce ani nevadí, že stále sportuji. Jen mi stále klade na srdce "...opatrně!..."
 • tento týden je pochopitelně na sport méně času a tak zvládnu 1x na 60minut vyběhnout, 2x 90 minut kolo a nějaké to posilování
 • začínám se také pravidelně vážit, už mám přes 62 kilo!
aerobně: 4,5 hod, posilovani 2hod
váha: 62,3kg
 
20.týden
 
 • I tento týden jezdím do práce na kole (2x při cestě domu prodloužím na cca 75min)
 • Plavání absolvuji jen jednou
 • Běhat jdu tento týden 4x po hodině (mám pocit, že musím dohnat minulý týden :)). V pátek si po delší době zaběhnu v Otrokovicih, kam jedeme s Pepou na Moraviamana slušné tempo 5:50/km :) úplně zírám
 • Také se dostaneme konečně k tomu, že vyfotíme první fotku těhotenského bříška (foceno odpoledne po běhu) :)
aerobně: 10 hod, posilovani 2,5hod
váha: 61,6kg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
19. týden
 
 • Opět využívám teplé počasí pro jízdu na kole do práce a občas z práce protáhnu. Pociťuji, že už jedu opravdu jako výletník. Mám zajímavý poznatek s tepy. Dřívější pocit a zadýchávání na tepech 160 mám teď kolem 135 :)
 • Plavaní tento týden pěkně flákám a absolvuji jen půl hodinky doma v bazéně na gumách
 • Běh 2x týdně po 60 minutách, stále se mi běhá tak nějak stejně ikdyž je fakt, že teď jsem o něco zpomalila. Takže mé šourání už je skutečně šourání :) Už mi nedělá problém hlídat si tepy do 140 jako na začátku. Tehdy jsem se musela vědomě zpomalovat, abych to zbytečně nepřeháněla.
 • O víkendu vyrazíme s kolegy z práce na cyklo víkend do Beskyd. V sobotu absolvujeme celodenní výlet v okolí Karlovic s dostatečným počtem přestávek na jídlo a focení. V neděli pak půldenní výlet z Kohútky do Prostřední Bečvy. Jsem moc ráda, že jsem se víkendu mohla aktivně účastnit ještě i já.
aerobně: 11 hod, posilování 2,5 hod
váha: 61,5kg
 
 
18. týden
 
 • Tento týden je na sportování méně času (3 denní konference, v sobotu doprovod na závod Czechman). Tento týden dochází také k velkým změnám ve velikosti mého bříška :) jakoby bylo každým dnem o kus větší. Zkrátka roste doslova před očima. Na běh ani kolo to nemá naštěstí zatím větší vliv.
 • Běh 3x týdně, stále po hodině. O víkendu se brutálně otepluje a tak jdu v neděli běhat raději s vodou a do lesa, kde je přece jen trošku chladněji.
 • Plavání jen jednou týdně
 • Kolo 2x týdně cesta do práce, v neděli pak super vyjížďka s Pepou (ten má lehký výšlap po závodech) po rovince na silničce.
aerobně: 9hod, posilování: 3hod
váha: 60,8kg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
17. týden
 
 • Běh 3x týdně po 60min (jeden den mírně mrholí a tak běhám jen kolem rybníka, překvapuje mě průměrné tempo 5:45 na km :)). Nad bolestí podbříšku jsem vyzrála, začinám se pořádně protahovat jak před během tak po běhu a dochází k výraznému zlepšení. Uff...můžu běhat dál.
 • Plavání 2x týdně 50-65 min (stále střídám kraul, znak, kraul s piškotem, kraul s malýma nebo velkýma packama)
 • Na kolo využiji 2x týdně cestu do práce. Zpět si to protáhnu přes přehradu kolem Ríšové a Helenčiné studánky, to mi zabere hodinu a půl. O víkendu ještě sedám 2x na silničku. V neděli se jedu podívat na Pepu na triatlon do Blanska. Cesta na kole zabere idealní hodinku a půl (se slušným protivětrem). Zpět už jedu autem.
aerobně: 11,75hod, posilování: 3hod
 
 
16. týden
 
 • Kontrola u doktora, vše je v pořádku :)
 • Počasí se mění na tropické a tak se rozhodnu jet 3x do práce na horském kole. Po cestě zpět si to vždy natáhnu přes oboru (jednak abych se vyhla provozu a také abych se projela) a tak hodiny strávené na kole tento týden docela pěkně naskakují, neděli využiji na výšlap na silničce (ten se mi protáhl téměř na dvě hodinky :))
 • Běh 3x týdně a to jednou opět v rámci Triexpert Cupu na Palačáku (ve výsledkové listině se pomalu, ale jistě propadám ke konci :))Nějak mě při běhu začiná bolet v podbříšku a třísla. Tváří se to ale jako svalová a úponová bolest, vždy to cítím třeba ještě dvě hodiny po běhu.
 • Plavání 1x
aerobně: 12,5hod, posilování: 3hod
 
 
15. týden
 
 • Týden je ve znamení chladného a deštivého počasí a tak upřednostňuji spíše trenažer než kolo venku, běh i plavání tento týden jen 2x
 • Ve středu volím pro běh Triexpert Cup v Pisárkách (6km), kde spojuji pohyb s příjemnou společenskou akcí. Nedělá mi problém běžet pomalu a hlídat si tepy. Nekoukám na to kolik lidí mě předbíhá a užívám si to.
aerobně: 7,5hod, posilování: 3,5od
 
 
14. týden
   
 • Cítím se lépe (a vlastně úplně normálně) než v prvním trimestru (ustupují všechny byť malé známky těhotenství - občas únava, občas motání hlavy, chuť spíše na maso než na sladké)
 • Začíná mi už opravdu růst bříško
 • Běh tento týden 4x (vše do 60minut), plavání 3x (stále i s packama), kolo silnička a v týdnu sedám kvůli dešti i na trenažer. V neděli absolvuji pro radost duatlon Kamenná (4-14-2)
aerobně: 10hod, posilování: 2,75od
 
 
12.-13. týden
 
 • Absolvuji jednu prohlídku ve 12. týdnu a NT screening ve 13. týdnu - jsem ráda, že je vše v pořádku a s radostí ukončuji 1. trimestr
 • Ve 13. týdnu mám pocit, že se mi zase běhá o něco lépe, zato na kole začínám cítit slabost. Hlavně v kopcích už ty nohy nešlapou jako předtím, není v nich síla. Co pro mě nebyl žádný kopec, stavá se nyní docela slušným "hangem". Uklidňuji se tím, že bude ještě hůř :)
 • Začínám chodit pravidelně plavat (2x týdně) a zde pociťuji po té dlouhé pauze každým "tréninkem" zlepšení. Kupodivu se mi plave docela dobře a za hodinu zvládnu na 25m bazéně (střídám kotoulovky s klasickým otáčením) uplavat 2900m. Stále používám pro oživení tréninku a posílení ruk piškot  a packy.
 • Běh dodržuji stále 60-70 minut, kolo nyní jen silnička 60-110 min, jeden den jsem si dala po kole dokonce 10 minut přechod běh :)
aerobně (suma na 1 týden): 11 a 9hod, posilování:3,25-4hod
 
 
9./10.-11. týden - soustředění Toskánsko
 
 • Cítím se parádně, břicho nebolí a jsem plná energie - čerstvý vzduch a pohyb mi asi prospívá :) Ke konci mám dokonce pocit, že se mi běha i jezdí lépe.                      
 • Každý den si podle pocitu něco sportuji. Za 10 dní vyrazím 9x na kolo (60-180min) a 7x na běh (30-60min). Obden tahám gumy. Za soustředění naběhám 65km a přes 500 najezdím na kole.
Za 10 dní aerobně: 28hod, posilování: 3hod
 
 
7.-9. týden
 
 • Hlava i tělo už si zvyklo na jiný režim, u běhu už tak nefuním
 • Běh 60-75 minut, kolo střídám horské se silničkou 60-130 minut a tak nějak automaticky zpomaluji, že už si nemusím hlídat tepy ani do kopců
 • Plavat se vypravím jen jednou, nějak se mi nechce vstávat ráno na bazén :), tahám však gumy a lehce posuji i ruce
aerobně (suma na 1 týden): 8-9hod, posilování: 1,5-4hod
 
 
6. týden

Absolvuji 4 denní sportovní dovolenou v Krkonoších, kde jezdíme na horských kolech a běháme, v neděli se mi běží moc dobře a dopřávám si 75 minut. Plavání tento týden vynechávám.
aerobně: 12hod, posilování: 2,25hod
 
5. týden - pozitivní těhotenský test
Při intenzivnějším tréninku běhu a plavání cítím zvláštní zadýchávání, protože již vím, že jsem těhotná, tak se tím nestresuji a přestávám trénovat a začínám sportovat.
 • Je to velká změna, stále se s tím v hlavě srovnávám, že musím nastolit jiný režim. Mám však samozřejmě radost a začínám si to užívat.
 • Při běhu výrazně zpomalím a běh se mění v "šourání", běžím na pocit a tepy do 140/min.
 • Běh maximálně 60 minut, kolo max 90 minut, plavání 60 minut, posilování s menšími vahami
aerobně: 8hod, posilování: 2,75hod
 
 
0.-5. týden
Běžná tréninková příprava, týdenní tréninkové soustředění na běžkách
 
 
První trimestr (0.-13. týden těhotenství) - mám velké štěstí - žádné nevolnosti, únava, změny nálad, nechutenství, velké bolesti břicha
 
 


 
 

 

Těhotenství a sport týden po týdnu:

bottom of page