top of page

Návrat po porodu II.

Návrat zpět do formy plánuji, stejně jako po Lucce, pozvolný a především dle pocitu. Zkrátka nic neuspěchat a nestresovat se. Sama jsem zvědavá, jaké to po devíti letech v pokročilejším věku bude a kolik času se dostat do nějaké ucházející formy zabere.
Porod proběhl bez komplikací, menší šití kvůli většímu miminku však bylo.

Výchozí stav:
🔹nemám absolutně žádné přímé břišní svaly a břicho je povolené,
🔹pánevní dno povoleno,
🔹šikmé břišní svaly jsem naštěstí díky cvičení v těhotenství nějaké udržela,
🔹na břiše přibyl faldík,
🔹diastázi naštěstí nemám, rozestup mezi svaly je cca 1cm.

Cíle jsou nyní tedy jasné. Musím hned po porodu posilovat pánevní dno, o to se pokouším už v porodnici. Cítím, že je to mnohem méně ovladatelné, než u Lucky 😠
Další úkol je leh na břiše. Už v porodnici se o to každou volnou chvilku snažím. Je to dobré kvůli správnému a rychlejšímu zavinutí dělohy (a tím pádem i rychleji ploššímu bříšku).
Po týdnu mě začínají slušně bolet záda, mezilopatkové svaly, za krkem… to vše samozřejmě od tahání a kojení Lukina. Takže další úkol přidávám a protahuji se. Naštěstí to hned pomáhá a bolest ustupuje.

Druhý týden přidávám k posilování pánevního dna i core. Ale TEN core, kdy pro pozorujícího jen ležíte a nic moc neděláte. Jedná se o malé nepatrné pohyby při správné aktivaci středu těla.
Veškerému cvičení se věnuji od příchodu z porodnice podle času 1-3x denně, 5-30min. Za den tedy max půl hodinky.

A jak se „schovává“ moje břicho? Můžete vidět na fotkách. Z boku to vypadá celkem dobře. Ale přímý sval je opravdu zcela ochablý a i po 14 dnech je pupek stále vyvalený.

 

3. týden po porodu pokračuji v poctivém posilování pánevního dna/core a přidávám i "zadek". Denně +- půl hodiny.
Poslední den tohoto týdne sedám na zkoušku na 40min na trenažér. Snažím se denně chodit na procházky (většinou s kočárkem).

4. týden přidávám v posilování i mezilopatkové svaly, 1x tahám gumy, 1x vezmu do ruk lehké činky. Prodlužuji dle možností na 30-50min denně.
Pravidelně také zařazuji trenažér na 40-60min (někdy přerušeno kojením nebo podáváním dudlíku :) ). Celkem na kole 5,5hod.
Denně se snažím chodit na procházky s kočárkem.
Ke konci 4. týdne jdu na gynekologickou fyzioterapii - kontrola pánevního dna a diastázy odborníkem. Dostávám pochvalu za stav těla necelé 4 týdny po porodu velkého miminka s nutností nástřihu (pánevní dno, hluboký stabilizační systém, hojení...) a k tomu i nějaká doporučení. Mám zelenou, že mohu tělo začít zatěžovat. Makat na posílení však musím i nadále.
Bohužel má v dnešní době řada žen (nejen) po porodu/dech (i roky) problémy s ochablými svaly pánevního dna (stresová inkontinence, gynekologické problémy, bolest zad...). Bere se to "jako normální", je to ožehavé téma, o kterém se bojíme mluvit. Bohužel u nás tato porodní péče není zcela běžná a spousta žen o ní ani neví. Naštěstí je zde, nejen díky Mgr. Marice Bajerové, snaha tuto oblast fyzioterapie u nás zlepšit.

 

5. a 6. týden po porodu pokračuji posilováním pánevního dna a středu těla. Začínám tahat plavecké gumy a přidávám i lehké posilování rukou. Oba týdny sednu 5x na 50-60min na trenažer a také zkouším (33. den po porodu) první klus 🏃. Neinspiruji se ostatními, ale sebe samou před 9 lety, kdy jsem to de facto touto dobou zkoušela i po prvním porodu. Pocity jsou smíšené, jdu 25minut a stačí. Jedno je jasné, musím stále makat na posílení pánevního dna a asi to zabere více času než bych si přála 😬 Na další běh si musím ještě počkat.
Jak posilování tak trenažer je nahodilě narušován potřebami "mimi šéfa" :).

 

V sedmém týdnu po porodu dále posiluji a jezdím na cyklotrenažeru. Běh tento týden nepokouším.
Hned na začátku osmého týdne mi to však už nedá a zapínám běžecký pás... nejdříve zkusím 15min, druhý den 20 a třetí den už zaokrouhlím na 30min. Tempo zatím lehké 5:40min/km, ale hlavně, že už to jde bez "komplikací" 🙏. Nyní se snad už krůček po krůčku k nějakému běžeckému tréninku pomalu propracuji.

8. týden poporodní zakončuji 40min během na trenažéru. Pro zábavu a různorodost na pohybový aparát střídám tempo 5:30-6min/km a sklon 1-3%.
Objem běhu budu navyšovat pomalu, ať si nohy zvykají. Tempo neřeším, předpokládám, že se bude zrychlovat tak nějak samo. Běžecký trenažér teď bude asi velký kamarád právě i na běh (z důvodu nepotřebnosti hlídání pro Lukina). Tempo/watty neřeším ani na kole. Zatím je veškerý trénink o pocitu a pomalé vytrvalosti.

V desátém týdnu se také dostávám poprvé do bazénu na plavecký trénink.

 

V jedenáctém týdnu po porodu to vypadá, že už snad začínám opravdu trénovat. Do obecné vytrvalosti vkládám lehké úseky pro oživení. Snažím se pomalinku dávat tréninku i strukturu.

V plavání zkouším technická cvičení a zařazují různé plavecké motivy. Tempo zatím velice tristní, tak raději moc neměřím. Na kole a běhu jsou intervaly zatím spíše takové směšné, ale jsem ráda za každou změnu směrem k rychlosti.  Na běžeckém pásu zvládám 50min v tom 3x5min@5min/km + 5x30" @4min/km. Na cyklistickém trenažeru dávám hodinu a v tom 7x30" Vo2max tedy intenzivní úseky. Ale ty jsou zatím intenzivní především na pocit než na watty.

Začínám cítít svaly a tento pocit mi těch několik dlouhých měsíců opravdu chyběl.

Every website has a story, and your visitors want to hear yours. This space is a great opportunity to give a full background on who you are, what your team does and what your site has to offer. Double click on the text box to start editing your content and make sure to add all the relevant details you want site visitors to know.

If you’re a business, talk about how you started and share your professional journey. Explain your core values, your commitment to customers and how you stand out from the crowd. Add a photo, gallery or video for even more engagement.

bottom of page